Има една стара притча, която много просто и нагледно отговаря на ред въпроси и представя идеята на това, че по един и същи въпрос, неопределен брой хора могат да имат различен отговор и всички са прави.
Притчата се казва Слепците и слонът. Най-вероятно сте чували историята, но ако все пак не сте, ето я представена най-общо:
Група слепи се натъкват на слон за първи път. Нито един от тях, никога през живота си, не бил „виждал“ слон.
Следователно не знае как изглежда, какъв е размерът му и какви са особеностите на физиката му.
Всеки от тях усеща различна част от слона, крак или бивник и накрая, след опознавателната сесия, обсъждат своите открития.
Докато се опитват да разберат какво същност е слонът, започват да спорят.
„Това е гладко и твърдо като камък“, казва един мъж.
„Това изобщо не е вярно, кръгло е и високо като стълб“, казва човекът, който опипва крака….
И така нататък…
Колкото различни души имало, толкова и различни части на слона били опипани и в последствие определени, според личните впечатления и усещания.
Вижте и 2 основни вида нагласа – хвърчило срещу котва!
Историята илюстрира две прости концепции.
Първо: всеки един от нас има свои собствени гледни точки.
И никой от нас не е в състояние да „вижда“ нищо друго освен собствената си гледна точка и усещане.
Второ: когато разсъждаваме по тема (например хобот), често има по-голям обхват (слон), който поставя тази тема в съвсем различен контекст.
Разширявайки това навън, започваме да виждаме модел, който присъства вероятно във всичко.
Обхват – всеки предмет има собствен такъв.
Всеки предмет е част от някакъв по-голям контекст някъде. Следователно, винаги има по-широк обхват, отколкото първоначално предполагаме.
Как можете да сме сигурни, че нещо е правилно, че разглеждаме ситуацията от всички ъгли и че не сме си извадили заключение, базирано само на собствен опит?
Отговорът, разбира се, е, че през повечето време е невъзможно да бъдем напълно сигурни. Понякога с неприемането на мнението на човека срещу нас, ние поставям голяма пречка в понататъшното ни общуване.
Пречка, голяма колкото цял слон…
Единственият разумен подход е да се използваме цялата налична информация, да намерим възможно най-много гледни точки и контекси и след това да продължим да бъдем отворени за друга истина, освен нашата.
Въпреки че е възможно един въпрос да има един правилен или грешен отговор, повечето теми имат много различни верни отговори, които зависят изцяло от гледната точка и обхвата, от който ги разглеждаме. В много спорове и двете страни са прави за определени неща и просто гледат на темата от различни ъгли или с различно ниво на увеличаване на обхвата.
Всички са прави
За голяма част от споровете, чрез промяна на обхвата на дискусията, е напълно възможно всички да бъдат прави.
ПроАктивни е дигитален планер – платформа за цялостна организация и създаване на навици.
И докато всички се мъчат да усложнят допълнително дните си и да се затрупат с излишни инструменти, изкуствен интелект и куп безполезна информация, ние се стремим да опростяваме и да се фокусираме върху най-важното.
Всичко започна тук…
Изградете си фантастична идентичност и вместо да планирате следващата си почивка, планирайте си живот, от който не искате да избягате!
Бъдете по-добри! Бъдете проактивни!
Помогнете ни да достигнем до повече хора като споделите този материал в социалните мрежи.
Благодарим Ви за подкрепата! 🙏🏻